Pryč jsou doby, kdy byl vývoj webu vyhrazen pouze “těm od počítačů”. Časům, kdy se weby tvořily tzv. ručně, odzvonilo. Samozřejmě i dnes je nutné všechnu práci nejdříve udělat ručně a v případě specialit se stále obracíme na profesionály, ale dnes už lze s jistou mírou nadsázky považovat vytvoření jednoduššího webu za takové to domácí žvýkání.

Tvorba webu bez znalosti programování

Czech WebnodeNa internetu lze nalézt velké množství poskytovatelů platforem pro vybudování webu bez znalostí programovacích jazyků. Za všechny z nich lze jmenovat například WIX, thegrid.io nebo český webnode. S trochou znalostí o tom, jak má vypadat správný web, pak lze poměrně snadno vytvořit kvalitní internetovou prezentaci bez potřeby znalosti zákoutí webového vývoje.

Ti pokročilejší pak zvolí Content Management Systémy typu WordPress, Joomla či Drupal. Ačkoliv i zde existuje velké množství různých systémů, tyto tři lze považovat za velkou trojku a s největší pravděpodobností pohání velkou část vašich oblíbených internetových stránek. Tyto systémy již vyžadují určitou počítačovou gramotnost a jejich použití nelze doporučit úplným začátečníkům za účelem vybudování produkčního webu – tedy takového, který jede na ostro a má sloužit pro obchodní účely.

Content Management System

Velkou výhodou CMS systémů je jejich modularita – funkce lze přidávat pomocí tzv. pluginů a rozšíření. Tato rozšíření funkcionality mohou být bezplatná i poskytována za úplatu. Lze si tak postavit internetový obchod a začít jej provozovat s nízkými počátečními náklady. Na druhou stranu však s oblíbeností těchto systémů přichází i jejich slabina – a tou je zabezpečení. Jak je známo s viry směřujícími na Microsoft Windows, stejně tak se útočníci zaměřují na tyto oblíbené systémy pro tvorbu webu. Je tedy nutné dbát na adekvátní zabezpečení a aktualizace zdrojového kódu. Každý další plugin s sebou přináší další bezpečnostní rizika a je tedy na zvážení, který plugin do systému instalovat a jaký ne. Obecně vzato platí, že instalovat by se měly pouze pluginy nezbytně nutné pro provoz webu.